Devrimci İşçi Partisi Bildirisi: Kudüs Filistinlilerindir!

Siyonist İsrail devleti yıllardır Filistin’in tarihsel başkenti Kudüs’ü Arapsızlaştırmaya ve işgal devletinin ebedi başkenti ilan etmeye çalışıyor. Bu hedefi gerçekleştirmek için, Filistin halkına zulmediyor, genç yaşlı demeden Filistinlileri katlediyor, siyasetçileri, öğrencileri, toplumsal liderleri hapsediyor. 6 Aralık Çarşamba günü Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, İsrail’deki Amerikan büyükelçiliğinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınacağını açıkladı. Amerikan emperyalizmi bu kararla Kudüs’ü işgal devletinin başkenti olarak tanıdı.

Kararı imzalarken Trump hâlâ Ortadoğu’da barış süreci konusunda kararlıyız diyor. Trump’ın temsil ettiği devlet, bölgede barışın önündeki en büyük engeldir! Bu kararla sırtını sıvazladığı katil İsrail, emperyalizmin bölgedeki ileri karakoludur! Trump’ın ve Siyonist damadının sağlayacağı barıştan, istikrardan Ortadoğu halklarına hayır gelmez. Filistin halkı ve Ortadoğu’nun emekçi halkları, Trump’ın kararını tanımayacaktır. Nitekim Filistinliler derhal öfke günleri ilan etmiş, ilhaka kolay kolay boyun eğmeyeceklerini göstermiştir. Kudüs, Filistin’in tarihsel başkentidir, Filistinlilere aittir!

Trump’ın bu tarihi karara imza atmasından hemen önce Erdoğan, "Kudüs Müslümanların kırmızı-çizgisidir" demiş ve eklemişti: “İsrail ile diplomatik bağları kopartırız.” Madem öyle, sözünüzün arkasında durun! İsrail ile diplomatik ilişkileri kesin, Siyonist elçiyi kovun! Emperyalizmin Siyonist katilleri cesaretlendirecek bu kararına karşı bu kadarı da yetmez. Siyonist devletle AKP iktidarında katlanarak artan ekonomik ilişkilere son verin! Askeri ilişkilere son verin! Akademik ilişkilere son verin!

Siyonistler, İngiliz emperyalizminin desteği ve koruması altında Filistin’i işgal etmiş, gayri-meşru İsrail’i kurmuştur. Bugün, Amerikan emperyalizminden aldıkları güç ve cesaretle, Filistin topraklarının tamamını ilhak etmeye çalışıyorlar. Emperyalizm yalnızca Filistin halkı için değil, Türkiye’nin halkı için de büyük bir tehdittir! Trump’a verilecek cevap sitemkâr sözlerden ibaret olamaz. Yapılacak şey bellidir! Kovun ülkemizden emperyalistleri, yabancı askerleri! Emperyalist üsleri kapatın, NATO’dan, Gümrük Birliği’nden çıkın!  

Emperyalizme ve Siyonizme karşı mücadele boş laflarla, hamasi nutuklarla değil, somut bir programla verilir. 15 Temmuz’un ardından bir yılı aşkın süre geçmesine rağmen NATO’dan çıkmayan, İncirlik’i kapatmayan AKP iktidarı ve Erdoğan, böyle bir programa sahip değildir. Trump’la dost olmakla övünenler, Siyonistlerle normalleşme anlaşmaları imzalayanlar, Mavi Marmara davasını satanlar bizzat kendileridir!

AKP iktidarı Mavi Marmara davasını düşürürken Kudüs’e 2016 yılında İsrail’in başkenti statüsü vermiştir. Madem Kudüs kırmızı-çizginizdi, neden Ankara ile Tel Aviv arasında değil, Kudüs arasında anlaşma imzaladınız? Halka masal anlatmayın, gerçekler ortada!

Siyonist katiller cesaretlerini, emperyalizmin yanı sıra, Filistin halkının arkasından işgal devletiyle el sıkışan gerici Arap rejimlerinden ve ne yazık ki Türkiye’den de alıyor. Devrimci İşçi Partisi Türkiye’nin emekçi halkına ve işçi sınıfına somut bir mücadele programı sunuyor. Emperyalizme ve Siyonizme karşı birleşelim, kardeşleşelim diyor.

NATO, ABD, AB ve İsrail, bu topraklarda var olduğu sürece hiçbir halk rahat nefes alamaz. Bugün Kudüs’ün tarihi surları üzerinde dalgalanan Amerika ve İsrail bayrakları bir utanç tablosudur. Filistin halkı başta olmak üzere Ortadoğu halkları, emperyalizme ve Siyonizme karşı kardeşleşerek bu tabloyu tarihe gömecektir!

Kudüs Filistinlilerindir!

Kahrolsun ABD emperyalizmi! Yıkılsın Siyonist İsrail devleti!

Nehirden denize özgür Filistin!

7 Aralık 2017