Eskişehir'de etkinlik: “Yerel seçimlerin ardından ekonomik kriz ve sınıf mücadeleleri”

Eskişehir etkinlik

7 Nisan Pazar günü Eskişehir'de ekonomik kriz ve sınıf mücadelelerinin tartışıldığı bir etkinlik gerçekleştirdik. Yerel seçimlerin ardından memleketin durumunun tartışıldığı etkinlikte açılış konuşmasını yapan yoldaşımız, ilk olarak seçimlere nasıl bir atmosferde gittiğimizden bahsetti. İktidarıyla, muhalefetiyle burjuva partilerinin vaatlerini ele alarak Devrimci İşçi Partisi'nin boykot tutumunun nedenlerini söyledi ve seçimin ardından bu tutumun bir kez daha doğrulandığını vurguladı. Ardından, TÜSİAD'ın seçimin hemen ardından yayınladığı muhtıraya önce Erdoğan'ın sonra Kılıçdaroğlu'nun nasıl biat ettiğinin altını çizdi. Bu seçimin kaybedeninin AKP, kazananının TÜSİAD olduğunu ve yayınlanan muhtırada bahsedilen reform sürecinin anlamının işçi sınıfının kazanılmış haklarının tırpanlanması olduğunu söyleyen yoldaşımız, patronların bu saldırılarına karşı çözümün işçi ve emekçilerin kendi ellerinde olduğunu vurguladı.

Son zamanlarda gerçekleşen sınıf mücadelelerinin yer aldığı sinevizyon gösteriminin ardından sözü DİP Genel Başkan Yardımcısı Levent Dölek aldı. Düşmanı da kendimizi de tanımamız gerektiğini vurgulayarak konuşmasına başlayan yoldaşımız, TÜSİAD'ın ortaya attığı, düzen partilerininse hemen arkasına dizilip onay verdiği "dört buçuk yıllık kesintisiz reform dönemi”nin, ekonomik krizin karşısında burjuvazinin sınıf çıkarlarının ortaklaşması anlamına geldiğini belirtti. Patronlar ve düzen partileri saldırıya hazırlanırken işçilerin bugün ekmek kavgası verdiğini vurgulayarak bu kavganın kendini yerel seçimlerde AKP'nin oy kaybında gösterdiğinin altını çizdi. İstibdad rejiminin baskısı altında sınıfın kendi çözümlerini ortaya koymak istediğinde ilk olarak istibdad ile karşılaşacaklarını belirten yoldaşımız, bu yüzden ekmek kavgasının aynı zamanda bir hürriyet mücadelesi de olduğunu ve "Kahrolsun istibdad, yaşasın hürriyet" sloganının önemini vurguladı. Yoldaşımız konuşmasına bizim çözümümüzün yerel seçimlerde değil,  zincirsiz bir kurucu mecliste ve Birleşik İşçi Cephesinde olduğunu ve yöntemimizinse işgal, grev ve direniş olduğunu söyleyerek son verdi.

Etkinlik, mücadelenin devam ettiği ve bu mücadelenin 1 Mayıs’ta alanlara taşınması gerektiği vurgunusun ardından sona erdi.