İzmir'de Üçüncü Cephe tartışıldı (12-10-2010)

10 Ekim Pazar günü DİP Girişimi İzmir Temsilciliği binasında saat 16:00'da gerçekleştirelen panele konuşmacı olarak BDP Parti Meclisi üyesi Ahmet Demiroğlu ve DİP Girişimi Kurucular Kurulu üyesi Şiar Rişvanoğlu katıldı. Yoğun ilgi dolayısıyla geniş bir dinleyici kitlesine seslenme imkanı bulduğumuz panelde ilk sözü Ahmet Demiroğlu alarak, halklar arasında bir sorun olmadığını, sorunun farklılıkları yok sayan merkezi devletin Kürtlere yönelik inkar ve imha politikalarından kaynaklandığını, Kürt halkının gemileri yaktığını, haklarını alıncaya kadar mücadele edeceklerini anlattı. 

Söz sırası kendisine gelen Rişvanoğlu konuşmasına, Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılmasıyla sonuçlanan 9 Ekim uluslararası komplosunu kınayarak başladı. Kürt halkının inkar ve imha politikalarıyla karşı karşıya kaldığını, bunun burjuvazinin tekil partilerinin izlediği bir politikadan çok bir devlet politikası olduğunu belirtti. Buna karşılık burjuvazinin Batıcı-laik ve İslamcı kanatlarının kendi aralarında bir iç savaş yaşadığını vurgulayan Rişvanoğlu, bunun yarattığı çatlaklardan yararlanarak, Kürt halkının temsilcileri ile Türkiye işçi sınıfının birlikte kuracağı bir Üçüncü Cephe'ye ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Sosyalist hareketin kimi unsurlarının zaten iflah olmaz biir şekilde ulusalcı kanada iltihak ettiğini, Kürtlerin yanında duran kimi yapıların ise Kürtlerin yoğun yaşadığı bölgelerde örgütlenmeye çalışarak yanlış yaptıklarını aktardı.

İkinci turda söz alan Ahmet Demiroğlu Üçüncü Cephe fikrini kendilerinin de savundukları bir fikir olduğunu, 2007 seçimlerindeki Bin Umut kampanyasının ve 2004 yerel seçimlerinde SHP ile yapılan ittifakların yanlış olduğunu, aynı hataya düşmeden sosyalistler ve emekçilerle birlikte üçüncü bir cephe kurmak hedefinde olduklarını söyledi. Salonda bulunanların katkılarının sonunda söz alan Tekel işçisi bir yoldaşımız gerçek açılımın ve Üçüncü Cephe'nin geçen yıl Tekel işçilerinin direnişine sahne olan Sakarya Caddesi'nde hayat bulduğunu belirtti.

Tekel işçisinin somutladığı Üçüncü Cephe'yi kurma iradesiyle panel sona erdi.

izmir20101010.jpg