Şiar Rişvanoğlu 28 Ekim’de adliyeye “zorla” getiriliyor! (27-10-2010)

16 Eylül 2010 tarihinde görülen  ilk duruşmada savunma yapmak ve Şiar Rişvanoğlu'na destek olmak için hazırlık yapan birçok avukatın orada hazır olacağının bilinmesine rağmen mahkemece, duruşma, savunma tarafının yokluğunda yapılmıştı. Olaylar şöyle gelişmişti:

Rişvanoğlu'na destek olmak amacıyla İstanbul'dan, Ankara'dan, İzmir'den, Antalya'dan, Mersin'den gelecek olan avukatların ve aydınların duruşmaya yetişebilmeleri için, yargılamayı yapacak olan mahkeme başkanıyla günler öncesinden duruşmanın öğleden sonra yapılması konusunda görüşülmüş ve dosyaya bu konuda yazılı talep konmuştu. Ancak duruşma günü, duruşmanın sabah saatinde yapılmakta olduğunu tesadüfen öğrenen Rişvanoğlu'nun bir kısım avukatları, mahkemeye giderek çeşitli şehirlerden meslektaşlarının yolda olduğunu söyleyerek bu duruma itiraz etmiş ve savunma avukatlarının beklenmesini talep etmişlerse de mahkeme heyeti ısrarla duruşmayı yapacağını belirtmişti. Adana Baro Başkanının telefonla devreye girmesi bile bu durumu değiştirmeyince mahkeme salonunda bulunan avukatlar da savunma makamına yapılan bu muameleyi protesto ederek dışarı çıkmışlardı. Bunun üzerine yargılama, sanık avukat Şiar Rişvanoğlu ve savunma makamını oluşturan avukatlarının yokluğunda yapılarak adeta sessiz sedasız bir şekilde geçiştirilmeye çalışılmıştı. Üstelik verilen ara karar ile mesleği nedeniyle sürekli adliyede bulunan ve bürosu da adliyenin hemen arkasında olan Şiar Rişvanoğlu hakkında zorla getirme kararı çıkarılmıştı!

Şiar Rişvanoğlu'nun yargılandığı davanın ikinci duruşması, 28 Ekim 2010 tarihinde saat 10.00'da yapılacak. Rişvanoğlu sanık olarak savunmasını ilk kez verecek.

Konuya duyarlı kişi ve çevreleri ve basın organlarını, Şiar Rişvanoğlu'nun duruşmasını izlemeye çağırıyoruz.