Tersane işçilerine yönelik davanın ilk duruşması yapıldı (02-11-2010)

28 Şubat 2008 tarihinde Limter-İş sendikanın çağrısıyla, tersanelerdeki ölümleri protesto etmek amacıyla iş bırakma eylemi yapan ve bu eylem sırasında polis saldırısı sonucu gözaltına alınan 75 tersane işçisi hakkında, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten 1 yılla 3 yıl arası hapis istemiyle dava açılmıştı. Bu davanın ilk duruşması 1 Kasım Pazartesi günü Tuzla Adliyesi'nde görüldü. Duruşma öncesi adliye önünde yapılan eylemde Limter-İş adına sendikanın genel sekreteri Kamber Saygılı bir basın açıklaması okudu. Tersane işçilerinin mücadelesinin polisler tarafından engellenmek istendiğini söyleyen Saygılı "polis eylemlerimize saldırarak, eyleme katılanların kamera kayıtlarını patronlara sunarak, savcılar da bizler hakkında onlarca dava açarak patronları cesaretlendirmiştir" şeklinde konuştu.

İş cinayetleri konusunda kılını kıpırdatmayan savcıların "artık ölmek istemiyoruz" diyen işçileri hapse atmak için uğraştığını belirten Saygılı şunları söyledi: "Ama şaşırmıyoruz çünkü İsmail Karamanı katleden polislerin beraat ettiği, Bakanın çevre dostlarını "vatan haini" ilan ettiği, iki maden işçisinin cesedinin 160 gündür yer altında olduğu bir ülkede dahası Hrant DİNK davasında olduğu gibi çocuktan katil katilden çocuk yaratıldığı, kum torbası yerine işçilerin kobay olarak kullanıldığı bu sistemde gerçek adaletin tecelli etmeyeceğini yaşayarak öğreniyoruz."  Adaletin bir gün mutlaka işçi tulumuyla salına salına gezeceğine inandıklarını söyleyen Saygılı "bu uğurda verdiğimiz mücadelenin bedeli ne olursa olsun bu zamana kadar olduğu gibi onuru, vicdanı ve yaşam hakkını cepheden savunmaya devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın" diyerek açıklamasını noktaladı.

Duruşma sonucunda dava 7 Şubat 2011 tarihine ertelenirken, tersane işçilerinin eylemine Tekel işçileri, ESP ve DİP Girişimi destek verdi.

istanbul20101101.jpg