İstanbul’da BDS Türkiye’nin Kudüs Nöbetleri devam ediyor

BDS Türkiye’nin çağrısıyla İstanbul’da başlayan anti-emperyalist ve anti-Siyonist Kudüs Nöbetlerinin ikincisi 3 Şubat Cumartesi günü gerçekleşti. Filistin dostları Beyoğlu Tünel Meydanı’nda, saat 15:00’te buluştu. BDS Türkiye adına okunan basın açıklamasında, Trump’ın 6 Aralık’ta Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklayarak Siyonist işgal devletine verdiği desteği protesto eden ve Türkiye hükümetini sözünün arkasında durarak İsrail’i her alanda boykot etmeye çağıran ifadeler yer aldı.

Ardından bir BDS Türkiye gönüllüsü, AKP iktidarında Türkiye ve İsrail arasında artan ilişkiler, normalleşme süreci ve imzalanması planlanan doğalgaz anlaşması hakkında konuştu. Normalleşme sürecinin, AKP’nin zamanında vaat ettiği gibi Filistinliler için daha iyi koşullar getirmediğini, Gazze ablukasının kalkmadığını ve Normalleşme Anlaşması doğrultusunda Mavi Marmara katliamının Türkiye’de görülen davasının düşürüldüğünü belirtti. Trump’ın Kudüs açıklamasından önce, imzalanması planlanan doğalgaz anlaşmasına, Filistinlilerden çalınan doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya pazarlanarak işgal devletine kazanç sağlamaya her koşulda karşı çıkılması gerektiğini söyledi.

Açıklamadan sonra yapılan serbest kürsü kısmında söz alan DİP temsilcisi, 17 yaşındaki Ahed Tamimi’nin evini ve ailesini Siyonist askerlerden koruduğu için keyfi bir biçimde tutuklandığını hatırlattı. Sözlerine “Ahed Tamimi ve ailesini, terörist diye işaretleyenler, fişleyenler şunu unutmasınlar ki, yüzyıldır bölgede terör estiren, yüzyıldır bölge halkının kanıyla bu toprakları sulayan en azılı ve en örgütlü terör gücü şu an Beyaz Saray’dan yönetilmektedir. Siyonist İsrail de bu terör örgütünün taşeronluğunu bölgede sürdürmektedir. İsrail Siyonizmine ve Amerikan emperyalizmine atılan her tokat son derece meşrudur ve haklıdır!” diyerek devam etti. Türkiye’nin emekçi halkını ve tüm Filistin dostlarını emperyalizme ve Siyonizme karşı boş laflarla değil, somut eylemle mücadele etmeye ve bu mücadeleyi son emperyalist üs kapatılana, son emperyalist asker kovulana ve Türkiye NATO’dan çıkana kadar sürdürmeye çağırdı. 

Serbest kürsünün ardından, “Filistin’e özgürlük, İsrail’e boykot!” sloganları atıldı. Nöbetin devamında, DİP militanlarının da içinde olduğu Filistin dostları ve BDS gönüllüleri Tünel Meydanı’nda “Kudüs Filistin’dir, Filistinlilerindir!” başlıklı broşürleri dağıttılar. BDS Türkiye’nin hazırladığı bu broşür, Kudüs’ün işgalinin tarihçesi, Trump’ın Kudüs kararı, Türkiye ve İsrail arasındaki normalleşme süreci, doğalgaz anlaşması ve uluslararası boykot hareketine dair kısa metinler içeriyor. Broşür dağıtımı boyunca alanda bulunan polisler ise faaliyeti engellemeye çalıştı. Buna rağmen, Filistin dostları Tünel Meydanı ve çevresinde ellerinde Filistin bayraklarıyla broşür dağıttı. Saat 17.00’de, Tütün Deposu’nda Ahed Tamimi ve yakın çevresini anlatan “Direnişin Işığı” isimli filmin gösterimi yapıldı.

BDS Türkiye bu faaliyetle, Filistin konusunda geçmişten beridir duyarlı olan Türkiye halkını, bu meselede daha fazla bilinçlendirmeyi ve Siyonist İsrail’in her alanda boykot ve tecrit edilmesi için verilen mücadeleye destek vermeye çağırmayı hedefliyor. Emekçi halkımız, anti-emperyalist, anti-Siyonist bütün kurumlar bu nöbetlere destek vermeli ve Filistin’in gerçek, samimi dostlarıyla omuz omuza durmalıdır.